עינת בצלאל

לשירים מהתקליט sweeterland אתם מוזמנים לבקר כאן:
www.myspace.com/sweeterland (שירים, וידאו, ראיונות, תמונות).

לשירים נוספים של עינת:
www.myspace.com/einatbetzalel

 

 צילום: ג'ני בארסט

 

הקריירה המוזיקלית של עינת בצלאל החלה על במת קיבוץ דליה ב1984 בסולו ראשון
בערב פסח, כאשר עינת היתה בת 6.
מי שראתה את הפוטנציאל והעלתה אותה לבמה, היתה כמובן רבקה'לה.

מאז הסולו הראשון עינת הופיעה רבות במסגרת הקיבוץ והמוסד החינוכי.
החיים בקיבוץ העניקו לה עצמאות, אהבה ונתינה לזולת, מרחבי טבע אינסופיים ותרבות עשירה.
בין השיעורים, בעודה ילדה קטנה, היתה עינת חומקת למסתור בין שיחי מורן מאחורי כיתת "צמרת" וכותבת שירים, הגיגים וסיפורים.
 
עם גיוסה לצה"ל, התקבלה לתפקיד הנחשק של זמרת בלהקה צבאית. שם צברה נסיון בימתי רב, הופיעה בתכניות טלויזיה שונות ולקחה חלק בטקסים ממלכתיים כגון "פעמוני היובל" "המכביה" ועוד. בצבא גילתה את הקול והסלסול התימני שמושרשים בדמה, שעד לאותו רגע בחייה לא באו כלל לידי ביטוי.
 
עם שיחרורה, עברה עינת להתגורר בת"א והחלה ללמוד ב"רימון" – בית הספר לג'אז ומוזיקה בת זמננו. שם פגשה מוסיקאים רבים איתם שיתפה פעולה לאורך השנים הבאות.
בין המוסיקאים איתם עבדה: אלון אולארצ'יק, עידן רייכל, אודי שמחון (רמי קליינשטיין, קרן פלס..) יעל נעים, רון רוזנפלד ("פורטרט"), מירי מסיקה, אייל מזיג ("הדורבנים").
 
עינת זכתה להערכה רבה בקרב המוסיקאים המקצועיים בזכות יכולותיה הקוליות המגוונות ובזכות קולה הענוג והעמוק המאפיין אותה. במהלך השנים פיתחה לעצמה סגנון כתיבה והלחנה המושפע ממוסיקת נשמה, לצד ההשפעה הטבעית משירי ארץ ישראל הישנה והטובה, עליהם גדלה.
 
בגיל 24, לא יודעת אם היה זה דמיון או מציאות – שמעה את הירח אומר לה: "סעי". כמובן שבאותו רגע היא לא הבינה דבר מאותה התרחשות הזויה.
בתגובה מאוחרת למדי, 5 שנים לאחר מכן אכן נסעה, וזאת בעקבות סיפור דימיוני לא פחות, אך מציאותי לחלוטין:
 
יום אחד קיבלה לתא ההודעות שלה באתר המייספייס הודעה ממוסיקאי צרפתי שחי בשוויץ, בשם חכים בוקהיט שכתב לה שמאוד אהב את שיריה שמופיעים באתר. העובדה שמוצאו מאלג'יר ושהינו מוסלמי לא הפריעה כלל לעינת לשתף עימו פעולה. נהפוך הוא – הקונספט השוויוני עליו חונכה בקיבוץ, עודד אותה לפתוח את הלב ולשבור סטיגמות.
עד כה הסיפור רגיל למדי.
השניים החלו לתקשר דרך סקייפ, ולכתוב מוסיקה יחדיו דרך האינטרנט עוד לפני שהחליפו מילה בטלפון.  עינת הזמינה את חכים להופיע איתה בארץ, והוא מצידו נענה להזמנה וקנה כרטיס. הוא התקשר לעינת לראשונה במקרה כאשר חגגה את יום הולדתה. תוך זמן קצר התברר שגם הוא נולד באותו יום - ה10 לדצמבר...
 
חכים התארח ב-2 הופעות בארץ ותרומתו למופע היתה כה מוצלחת, עד כי עינת לא רצתה להמשיך להופיע ללא הליווי שלו וחיכתה חצי שנה עד שתוכל לנסוע לעבוד איתו בשוויץ. כאשר הם נפגשו – החיבור המוסיקלי בין שניהם היה נפלא ומעורר השראה והם כתבו תקליט שלם בשלושה שבועות בלבד! (למען ההשוואה: התקליט הקודם של עינת נרקם במשך שנתיים). כעבור חודשיים הם הקליטו את השירים באולפן הקלטות בג'נבה, ועינת קראה לתקליט: "SWEETERLAND"  שזהו שילוב בין שוויץ ((Switzerland לישראל (ארץ זבת חלב ודבש). השירים שנכתבו ע"י עינת טומנים בתוכם מסרים אוניברסלים, אופטימים ורוחניים, דרך לחנים קליטים והפקה מינימליסטית ומבריקה של חכים.
הקשרים עם האנשים שנטלו חלק בתקליט נוצרו באופן כמעט מיסטי והם מצדם תרמו מעצמם וממרצם לפרוייקט באופן נדיר ונלהב.
 
המסר מהירח הסתבר כעצה שימושית שאכן פתחה דלת עצומה לעולם ובשנה האחרונה הספיקו עינת וחכים לעשות 7 סיבובי הופעות באירופה שכללו את שוויץ, צרפת, גרמניה, הולנד וגם את ישראל. וההזמנות ממשיכות להגיע.
 
עינת: "אני מרגישה שסיפור זה נרקם לא בגלל הפער התרבותי ביני לבין חכים. להפך- החיבור נוצר בגלל המכנה המוסיקלי המשותף והנדיר שמצאנו יחד למרות המרחק הגיאוגרפי והלאומי. במהלך מסע ההופעות אני נוכחת שהסיפור והמוסיקה מהווים אור והשראה לאנשים רבים ברחבי העולם.
אני מאמינה שיש כוח עליון ששומר עלי ומכוון אותי במסעי המופלא והמרתק. חשוב לי להעביר דרך המוסיקה מסר של הרמוניה ואחדות. כל עוד אני עושה טוב לאנשים באשר הם – אמשיך לתת מעצמי ולהופיע".