כפר קרע ומנשה: פרס זכויות אדם לראשי המועצות 22.10.15


Ynet 22/10/2015 – שובל גבע
אות הוקרה על פעילות למען דו-קיום יהודי-ערבי יוענק לאילן שדה מקיבוץ מענית, ראש המועצה האזורית מנשה, ולחסן עתאמנה, ראש המועצה המקומית כפר קרע
"קרן פרידריך אברט" הגרמנית, הקרן הפוליטית הגדולה והוותיקה ביותר בגרמניה, החליטה להעניק את הפרס השנתי שלה לזכויות אדם לשנת 2015 לשני ראשי מועצות ישראלים: אילן שדה מקיבוץ מענית, ראש המועצה האזורית מנשה, וחסן עתאמנה, ראש המועצה המקומית כפר קרע. היום (חמישי) תוכרז הזכייה בטקס בגבעת-חביבה, וטקס הענקת הפרס יתקיים בברלין, ב-5 בנובמבר.

 
חסן עתאמנה. הידברות ועשייה עיקשת (צילום: המועצה המקומית כפר קרע)

 
אילן שדה. "ערכים של שונות והכלה" (צילום: המועצה האזורית מנשה)

 


"אילן שדה וחסן עתאמנה הם דוגמה חיה לכך שבעזרת כבוד הדדי, הידברות ועשייה עיקשת, ניתן לקדם שותפות בין יהודים לערבים בישראל", נכתב בנימוקי ועדת הפרס. "פועלם של שני ראשי המועצות הללו תרם ותורם לא רק לרווחת קהילותיהם, אלא מהווה נדבך חשוב ביצירתה של חברה שוויונית וצודקת בישראל, שבה כל האזרחים - יהודים וערבים כאחד - נהנים משוויון זכויות מלא ותורמים יחדיו לעיצובה ולקידומה של החברה".

המועצות מנשה וכפר קרע, הנמצאות באזור ואדי ערה, הצטרפו לפני שנים מספר לתוכנית שותפות בין קהילות של גבעת-חביבה, אשר לה שותפה גם קרן פרידריך אברט, ובמסגרתה נרקמו פרויקטים רבים ושיתופי פעולה שונים, לרווחת התושבים בשתי המועצות.
בין השאר: בחממה בעין-שמר מתקיימות פעילויות חינוכיות לתלמידים ממנשה ומיישובי ואדי ערה; בשטח המועצה המקומית כפר קרע פועל בית הספר הדו לשוני "גשר על הוואדי"; מחלקות החינוך בשתי המועצות מעודדות את כלל בתי הספר ביישובים להשתלב בתוכניות החינוכיות של גבעת-חביבה, המקדמות חיים משותפים; ועוד דוגמאות רבות.

"כל חיי האמנתי עמוקות באפשרות, בצורך וביכולת שלנו לחיות ביחד ולכבד אחד את השני על דתו ותפישתו", אמר אילן שדה (71), המשמש זה 24 שנים כראש המועצה האזורית מנשה. "לכן הייתי תמיד פעיל במטרה לקדם ולחזק את אמונותיי אלה במסגרת המועצה, וגם במסגרות האזוריות והארציות.
"כאן, במועצה האזורית מנשה, אנו חיים ביחד במשך שנים רבות, יהודים וערבים, דתיים וחילונים, תוך כדי כיבוד הזולת, על ערכיו ומנהגיו, ומחברים בין כולם בהכרה בערכים האוניברסליים. הפרס מחזק את תפישתי על היכולת של בני האדם להכיל את השונות ולנהוג בכבוד כלפי האחר על בסיס ערכים של שונות והכלה. מדינת ישראל עוברת ימים לא קלים, אך אנו עושים ונעשה הכל בכדי להוריד את הלהבות ולהוות דוגמה שאפשר גם לחיות אחרת